Opisy logosów TV

Radio i telewizja z xCiachooPL.
Awatar użytkownika
xCiachooPL
Połowa mocy ;-)
Posty: 1209
Rejestracja: 31 sie 2018, 19:40
Lokalizacja: Memowo (WT) / Trójmiasto (PL) / Kwas City (KW)

Opisy logosów TV

Post autor: xCiachooPL » 20 cze 2019, 15:24


Na wczorajszym lajwie opisywałem niektóre loga, więc zakładam ten temat. Piszcie też wasze opisy logosów!

Na pierwszy rzut ośrodki regionalne TVP z lat 1994-2003.

WOT51 - Warszawa
Obrazek

Telewizja Warszawa nosiła początkowo nazwę „WOT”, czyli „Warszawski Ośrodek Telewizyjny”. Wystartował on z przezroczystym (potem w kolorze żółtym, na przezroczysto) markerowym napisem „WOT”. Podczas retransmisji programu warszawskiego osrodka na antenie TV 2 w paśmie lokalnym, logo było białe, bardzo wyraźne i nieprzezroczyste. Transparentne logo zastąpiono parę lat później przez ten sam kształt, lecz już nieprzezroczysty żółty z białą lamówką. Warszawski Osrodek Telewizyjny niechętnie przyjął nazwe TVP3, widzowie także, dla nich ten kanał nadal nazywał się "WOT". Te trzy litery utrzymały się w logo nawet po wprowadzeniu grafiki TVP3 - były pomniejszone i nałożone na trójkolorowy pasek, albo umieszczono po prostu miniaturę "wot" na lewo od liter TVP. Identyfikacja "wot-u" zniknęła po wprowadzeniu nowego logo dla TVP3 Regionalnej - pod napisem TVP3 wyświetlało się czasami "Warszawa". Częściej jednak warszawski oddział TVP3 emitował logo bez ID miasta - wszystkie inne OTV TVP pozostały przy wyświetlaniu swojej nazwy, a Warszawa pod tym względem „wyłamała się”. Po ujednoliceniu logo TVP3 do logosów pozostałych anten OTV-om dano wybór - mogły pod literami „TVP3” wyświetlać ID miasta cały czas, albo tylko podczas emisji własnego programu - W-wa nie wyświetlała jej nigdy. Po wejściu TVP Info pasma lokalne były oznakowane: „TVP” i pod spodem nazwa miasta, co trwało krótko - ten model zastąpiono wykorzystywanym aktualnie motywem przekształcenia logo TVP Info i wyświetlony w top-right: pasek z napisem „TVP” i obok niego, po prawej stronie, białymi literami na bordowym tle nazwa miasta (OTV). Do tego stosują się wszystkie oddziały TVP, też dawny "WOT".

TV3 - Bydgoszcz
Obrazek
Telewizja Bydgoszcz emitowała swój program, jak i program wspólny z logo składającym się z przezroczystych, bezbarwnych liter „TV” z pochyloną cyfrą "3" przylegająca do jednego ramienia "V". Niektórym "trójka" bardziej przypominała "B" czy nawet "motyla". Logo ekranowe przechodziło liczne zmiany kosmetyczne: najpierw było białe z czarnym konturem, kontur pogrubiono, wstawiono barwy RGB, a kontury „zamalowano” na niebiesko. To ID zniknęło bezpośrednio po wprowadzeniu TV 3 w 2000.

TVG - Gdańsk
Obrazek Obrazek
Telewizja Gdańsk miała jedno z najładniejszych logosów TV w Polsce. Były to 3 piłki RGB (czerwona, zielona i niebieska). Na każdej z nich była biała litera („T”, „V”, „G”). W gdańskich telewizorniach logo widniało w top-right, w 2,5D. Te ładne kule zniknęły w 2001 (?)... :(


PTV - Poznań
Obrazek
Telewizja Poznań - pierwsze logo tej stacji mogło być wzorem dla wszystkich kanałów TVP zamiast obecnego, zamkniętego w boxach. „PTV” - „Polska Telewizja” ;) Do rzeczy: logo wielkopolskiego TVP to trzy białe nieprzezroczyste i pochyłe litery PTV. Z lewej strony, nieco nachodzące na literę P znajdują się trzy kolorowe kreski - czerwona, zielona i niebieska. Logo zajmowało bardzo niewiele miejsca i wyświetlane było w top-left, lecz czasami zajmowało miejsce w top-right. Już jako nie Telewizja Poznań, a Trójka Poznań dostosowała swoje logo do standardów narzuconych wszystkim ośrodkom regionalnym TVP.

TVL - Lublin
Obrazek Obrazek Obrazek
Telewizja Lublin, czyli TVL wyświetlała w prawym górnym rogu logo złożone z pochyłych liter T i L. Występowało ono w dwóch wariantach: kiedy program z Lublina był retransmitowany na antenie TVP2 w okienkach lokalnych, TL wyświetlało logo - jak na pierwszym obrazku. Były to ułożone z rombów i trapezów inicjały Telewizji Lublin.
- "T" pochylone w lewo, "L" w prawo i obie litery złączone w taki sposób, ze można było ze znaczka odczytać TVL - "V" było elementem wspólnym. Było to też jednocześnie logo marketingowe OTV w Lublinie. W takiej formułe, jak na pierwszym obrazku (z dodatkowym "slashem" między T i L dla wzmocnienia czytelności skrótu TVL) logo pojawiało się, gdy lubelski oddział nadawał programy "pasma wspólnego" regionów. Oddział nie wprowadzał żadnych lokalnych urozmaiceń do logo z szablonu TVP3 Regionalnej. Logo zaprojektował Dobroslaw Bagiński. Pierwotnie w lubelskich kineskopach TV Lublin miało logo z mocnym cieniem, ale potem cień usunięto. Równoległoboki lubelskie zniknęły w tym samym czasie, co TV Gdańsk (2000/2001?).

TB - Telewizja Białystok
Obrazek
Telewizja Białystok została uruchomiona w 1996/97 roku. Wcześniej ośrodek ten podlegał pod oddział warszawski. Od samego początku białostocka telewizja nadawała bardzo ciekawe dizajnersko logo w lewym górnym rogu - małe litery "tb" wpisane na lezący na wierzchu listek drzewa. Logo emitowane było w odcieniach zieleni (logo jest w top-right).
Powyższa grafika to tylko logo marketingowe - w znaczku ekranowym widniały tylko litery "tb" na zielonym konturze jednego listka. Ta przyjemna dla oka identyfikacja zaniknęła po wprowadzeniu TVP3.

Telewizja Kraków
Obrazek Obrazek
Telewizja Kraków znaczyła się tradycyjnym, królewskim krakowskim "K" w koronie i z ozdobami (motyw z drzwi katedry wawelskiej). Znak był biały i nieprzezroczysty z grubym, czarnym konturem (czarnym kwadratem stanowiącym tło) - umieszczone w prawym górnym rogu ekranu. Nieprędko z niego zrezygnowano - "koronowane K" zostało przemycone do późniejszych mutacji TVP3 dla krakowskiego oddziału, aż do czasu ujednolicenia znaczka we wszystkich antenach TVP.

TV5 - Wrocław
Obrazek Obrazek Obrazek
Telewizja Wrocław w ciągu lat 1994-2003 zmieniła logo tylko 2 razy, nie licząc ujednolicenia do TV 1. Pierwsze logo stacji: była to fioletowa „5” z czerwonym kołem i zielonym kwadratem ze ściętymi rogami. W dolnośląskich kineskopach piątka mieściła się w top-right, była półprzezroczysta i osadzona w żółtawym kole. W 1998 program wrocławski TVP oznaczyła swój ekran magnolią w RGB z białymi płatkami i żółtym dnem. Było to jedno z najbardziej pomysłowych logosów ze wszystkich, jakie miały ośrodki TVP. To logo stało się mniejszym elementem późniejszych znaków TVP3 Wrocław i zniknęło dopiero przy powstaniu TVP3 wzorowanego na TVP1. Wszystkie wymienione loga TV 5 Wrocław były osadzone w top-right.

TV 7 - Szczecin
Obrazek Obrazek
Telewizja Szczecin - jej logosem był kontur cyfry "7" z białym ptakiem (mewą) przelatującym przez jej środek. Po zmianie kanał był oznaczony pochylonym prostokątem stworzonym z trzech kolorów (RGB), na które nałożona była mewa, ta sama, która przelatywała po "Siódemce". To logo stało się wkrótce elementem znaczka TVP3 Szczecin, w którym lokalna identyfikacja była umieszczona w tym
samym miejscu, w którym umieściły ja oddziały w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu - czyli na lewo od liter TVP, oczywiście w dostosowanym rozmiarze. Loga umieszczano w top-right.

Telewizja Łódź
Obrazek Obrazek Obrazek
Telewizja Łódź miała 3 kolorowe (czerwone, zielone, niebieskie) piłki w RGB. Mało pomysłowe. Logo marketingowe miało jeszcze w nich czarne litery TVP i na dole dodatkowy czarny pasek z napisem "ŁÓDŹ" (jak obok), jednak nie wyświetlano tych elementów na ekranie. Trzy kolorowe koła zostały wprowadzone do pierwszych wersji ustandaryzowanego logo TVP3. Logos wyświetlano w top-right, do 2001 jeszcze przetrwały nasze piłki.

TVRz - Rzeszów
Obrazek
Ośrodek ten miał litery „TVRz”: zielone „TV”, czerwone „R” („ślimak”) i fioletowe „z”. Logo ekranowe wyświetlano w top-right. Najpierw było czarno-niebieskie i dopiero potem normalne, w podkarpackich telewizorach bowiem też była cała biała wersja...

Tele 3 - Katowice
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Telewizja Katowice miała dużo metamorfoz: najpierw logo ekranowe składało się z białego napisu „Tele”+”3”. Wtedy logo marketingowe składalo sie z dużego fioletowego kwadratu, w którym znajdowała sie różowa „3”. W top-left było różowe „TELE”, a w bottom-right niebieskie „KATOWICE”. W okolicach 1997/98 roku logo zmieniono w ogóle na.. napis „TVP” w RGB, kursywą, Arial Blackiem i niżej takie samo, ale białe „KATOWICE”. Logo marketingowe miało jeszcze pasy, a „KATOWICE” było niebieskie. W 2000 TV Katowice zainicjowało pomysł zamiany na TV 3 i miało dwa loga, kolejno: podobne do „lyzwowych”, ale bardziej z niebieskim i z Arial Blackiem i ten ostatni obrazek.

JAK DOBRZE, ŻE FORUM ZROBIŁO SIĘ LEPSZE. PRZEPRASZAM WAS ZA WSZYSTKO I UWIELBIAM WAS WSZYSTKICH ZA WSZYSTKO, Z CAŁEGO <3!!!

Konta:
- Google: xCiachooPL Oficjalny
- Chomikuj: xCiachooPL
- Wikia: XCiachooPL
- Discord: xCiachooPL#4768

Ulubione media
WOOTLANDIA
Oglądam: Woot1, Woot3, OTW, WootInfo, mNews, Niezależna, K***a 1, Garhus One, DTV, Alfa, Point, Niezależna 24, RTV, Echo TV, Kanał 14naście, K***a 2 i wiele innych
Słucham: Radio Wootlandii, Radio Wootlandii Dwa, Radio Regionu Memowego, Muszyka FM, TKR FM, Radio Nove, Radio Maxima, NFM, YouFM...
Czytam: Nowy Dzień Memowski, Metropol, Emisja, Święta Gazeta

KAWOLANDIA
Oglądam: Kawa1, Kawa2, Kawa3 Kwas City, KawaNews, BTV, TVC, 9, Triangle, Square, Spot, Point, Triangle Njusy, BTV24, TVC News
Słucham: KR 1, KR 2, KR 4, Radio Kisiel, Radio Zupa, Radio C, Radio 1, Funradio, Octagon.FM, 9light, RTL FM, Retro FM
Czytam: Nasza Kawolandia, NK.tv, Hiper Dzionek, Twój Dzień, Tele 7 dni
6

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ertefał”